Masaż kobido – czym jest i kto powinien z niego skorzystać?

Masaż kobido – czym jest i kto powinien z niego skorzystać?

Masaż kobido to japoński rytuał pielęgnacyjny, który wywodzi się z tradycji medycyny chińskiej. Ze względu na imponujące efekty nazywany jest także nie chirurgicznym liftingiem twarzy. Sekretem masażu japońskiego jest  mocne oddziaływanie na głębokie struktury skóry twarzy, co sprawia, że staje się ona mocniejsza, odżywiona i elastyczna. Jak poprawnie wykonywać masaż kobido, kto powinien z niego korzystać i kiedy należy go unikać?

Na czym polega masaż kobido?

Masaż kobido to jedna z najstarszych form masażu manualnego, oznaczająca „starożytną drogę do Piękna”. Ten wyjątkowy rytuał podlegający ściśle określonym regułom wywodzi się z Chin i bazuje na tradycji medycyny chińskiej powszechnie znanej jako „anma” (naciskanie, pocieranie). W XV wieku kobido trafiło także do Japonii i tam zostało wzbogacone o dodatkowe techniki, które stosuje się aż do dziś.

Japoński masaż twarzy jest obecnie najbardziej zaawansowaną technicznie formą masażu manualnego, która ze względu na złożoność i intensywność różnego rodzaju technik działa na głębokie warstwy skóry oraz mięśni twarzy. Co ważne, masaż kobido łączy w sobie tradycję z nowoczesnością – stosowane w nim tradycyjne, japońskie metody masażu idealnie komponują się z zaawansowanymi technikami manipulacji rąk.

Jednym z najważniejszych wyznaczników dobrze wykonanego masażu kobido jest odpowiednie tempo, z jakim masażysta manipuluje dłońmi i palcami. W masażu stosuje się naprzemienne ruchy powolne oraz szybkie. Powolne, delikatne ruchy mają nas odprężyć i zrelaksować, natomiast szybkie, głębokie ruchy pobudzają skórę i przyczyniają się do produkcji składników odpowiedzialnych za lifting twarzy. Mocne, zintensyfikowane ruchy powinny być wykonywane w taki sposób, by nie powodować uczucia bólu podczas masażu. Rytuał wykonywany w taki sposób wpływa nie tylko na poprawę wyglądu twarzy, ale także pobudzenie głębszych warstw skóry do pracy. 

Jak wygląda sesja japońskiego masażu twarzy?

Sesja masażu kobido złożona jest z kilku etapów – istotne jest tu zachowanie odpowiedniej kolejności i niepomijanie żadnego z nich. Na początek wykonujemy dogłębny demakijaż twarzy, szyi oraz dekoltu, a następnie przechodzimy do głębokiego masażu relaksacyjnego. Kolejnym krokiem jest drenaż limfatyczny oraz lifting twarzy, a cały rytuał kończy akupresura.

Japoński masaż twarzy zaczynamy delikatnymi, powolnymi ruchami, które mają nas zrelaksować i zredukować napięcia skóry twarzy, często będące utrudnieniem w kolejnych etapach masażu. Jeżeli zauważymy, że mięśnie twarzy są już rozluźnione, przechodzimy do masażu karku. Dzięki temu pobudzimy krążenie krwi w skórze twarzy i sprawimy, że zacznie się ona regenerować.

Po relaksacyjnym rytuale wstępu dochodzimy do serca japońskiego masażu twarzy, czyli technik typowych dla masażu kobido. Wprowadzamy elementy drenażu limfatycznego, który usprawnia transport limfy i przeciwdziała opuchliźnie wokół oczu, a następnie zaczynamy część liftingującą. W tym momencie zaczynamy stosować mocniejsze, bardziej wyczuwalne ruchy, czyli m.in. ruchy perkusyjne, szczypanie skóry, delikatne pociągnięcia, a następnie wygładzenie i głębokie ugniatanie skóry. Rytuał ten przeprowadzamy przede wszystkim na twarzy, jednak doświadczony terapeuta może go zastosować także na szyi oraz dekolcie. 

Końcowym etapem masażu kobido jest praca na punktach akupresurowych, która wpływa na zachowanie równowagi w skórze twarzy, mięśni twarzy oraz całym ciele. Po masażu aplikujemy na twarz krem odpowiednio dobrany do potrzeb danego typu skóry i dokładnie go wmasowujemy w twarz.

Masaż kobido: korzyści zdrowotne i estetyczne

Japoński masaż twarzy to doskonała alternatywa dla każdego, kto obawia się igieł i nie chce poddawać się chirurgicznym zabiegom liftingu twarzy. Naturalny, całkowicie nieinwazyjny rytuał pozwala się przede wszystkim zrelaksować, odprężyć i choć na moment zapomnieć o szarej codzienności. Techniki stosowane w masażu kobido niosą ze sobą zarówno korzyści zdrowotne, jak i estetyczne, które zauważalne są już po pierwszym zabiegu.

Techniki stosowane w japońskim masażu twarzy niwelują przede wszystkim napięcie mięśniowe, co przyczynia się do spłycenia zmarszczek mimicznych. Dzięki nim jesteśmy w stanie zapobiec lub przynajmniej spowolnić procesy starzenia się skóry, a twarz staje się wyraźnie odmłodzona. Kobido skutecznie stymuluje metabolizm komórkowy poprzez produkcję kolagenu i elastyny, co znacząco wpływa na poprawę regeneracji skóry, a także oczyszcza ją z toksyn, zanieczyszczeń i martwego naskórka.

A jak masaż kobido wpływa na nasz ogólny stan zdrowia? Otóż jest to doskonały sposób na naturalną regulację bilansu energetycznego w całym ciele. Dobrze wykonany masaż pozwala nam się zrelaksować, odstresować,  a nawet zwalczyć uporczywe zgrzytanie zębami (bruksizm). Drenaż twarzy i akupresura typowa dla japońskiego masażu twarzy łagodzi ból głowy i objawy towarzyszące sztywności twarzy. Dzięki masażowi kobido usprawniamy nasz metabolizm, a także wpływamy na poprawę wzroku.

Kto i kiedy powinien stosować japoński masaż twarzy?

Masaż kobido polecamy każdemu, kto szuka naturalnego sposobu na rozluźnienie i poprawę kondycji skóry twarzy. Jest to także świetne rozwiązanie dla osób zmagających się z przewlekłymi migrenami oraz bruksizmem – techniki relaksacyjne pozwalają im się odstresować i zrelaksować zarówno ciało, jak i umysł. O ulgę dla oczu powinny zadbać również te osoby, które każdego dnia spędzają wiele godzin przed ekranem komputera.

Pozostaje zatem pytanie: „kiedy wykonać masaż kobido?”. Nasza wskazówka to przeprowadzanie rytuału w godzinach popołudniowych lub wieczornych, czyli wtedy, gdy nasze ciało najbardziej potrzebuje relaksu i odprężenia. Masaż można wykonywać o każdej porze roku, pamiętając jednak o systematyczności. Pierwsze efekty działania masażu kobido z pewnością zauważymy już po pierwszej sesji, jednak na początku warto wykonywać go 2 razy w tygodniu przez okres kolejnych 6 tygodni. Po takiej serii zabiegów wystarczy, że twarz będziemy masować raz na jakiś czas, by utrwalić uzyskane efekty.

Masaż kobido: przeciwwskazania

Pomimo wyjątkowych korzyści dla naszego zdrowia i wyglądu, japoński masaż twarzy nie jest zalecany każdemu i w każdej sytuacji. Kto powinien z niego zrezygnować? Przeciwwskazaniem do masażu kobido jest podwyższona temperatura ciała, stany zapalne skóry (spowodowane alergią lub chorobami zakaźnymi), przerwanie ciągłości naskórka, ekstrakcja zęba lub stan ropny w okolicach dziąseł, cera naczynkowa, a także nieleczone nadciśnienie tętnicze. 

Co ważne, jeżeli w ostatnim czasie korzystaliśmy z innych zabiegów kosmetycznych, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępu pomiędzy nim a masażem kobido. Dla przykładu, po zabiegu z wykorzystaniem botoksu należy odczekać co najmniej dwa tygodnie, a po zabiegu estetycznym z nićmi liftingującymi nawet pół roku.

Masaż kobido: alternatywa

Oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnego masażu wykonanego w dobrym SPA lub u znanego masażysty. Jednak jeśli ktoś ma ochotę się zrelaksować i wykonać masaż twarzy samodzielnie, zachęcamy do przetestowania naszych gua sha: https://jadelyn.pl/gua-sha

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *