Masaż twarzy wykonywany naturalnymi kamieniami wywodzi się z chińskiej medycyny tradycyjnej. Według niej dane minerały mają różne właściwości, a masaż kamieniami niweluje opuchliznę oraz cienie pod oczami. Oprócz tego, w połączeniu z wybranym kosmetykiem, wzmocni i przyspieszy jego działanie.
Czym jest płytka gua sha?
Gua shac to płytka do masaży twarzy oraz ciała, wykonana z naturalnego kamienia, zazwyczaj półszlachetnego. Staje się ona coraz popularniejszym rodzajem masażera. Służy do skrobania skóry poprzez krótkie czy długie pociągnięcia w celu pobudzenia krążenia i zwiększenia przepływu krwi. Technika masowania kamieniami gua sha pochodzi z Chin. Była chętnie wykorzystywana zwłaszcza w czasach dynastii Ming w 1368 roku w leczeniu dolegliwości powiązanych z przewlekłym bólem wynikającym przez stan zapalny. Jak widać, metoda masowania twarzy płytką gua sha była cenionym rytuałem Chinek już w starożytności. Co ciekawe, masowanie kamieniami znane było już w epoce kamienia. W tych czasach łowcy-zbieracze nacierali swoje ciało kamieniami, dzięki czemu zmniejszali ból. Współcześnie masaż gua sha wykorzystywany jest przez fizjoterapeutów i osteopatów w celu eliminacji napięcia mięśniowego. Zastosowanie kamienia jako alternatywę dla dłoni pozwala na wywieranie większego nacisku podczas wykonywania masażu. Nazwa gua sha nie odnosi się jedynie do masażera, ale również do samej techniki masażu terapeutycznego. Jest on przeprowadzany na całym ciele (twarz, plecy, pośladki, szyja, nogi, ramiona). Doskonale rozluźnia sztywne mięśnie, dodaje energii i ułatwia drenaż tkanek. Metoda ta niesie ze sobą wiele korzyści i znacznie wpływa na wygląd skóry.
Z czego wykonana jest płytka gua sha?
Dostępnych jest wiele różnych płytek, o wielu kształtach. Płytka do masażu twarzy jest płaska i obła, ponadto ma zaokrąglone boki. Przeważnie jeden z dłuższych boków ma małe wgłębienie, natomiast jeden z krótszych zakończony jest na kształt litery V. Kamień gua sha może mieć kształt przypominający serce, czy też trójkąt, a niektóre modele wyglądają jak grzybki. Naturalna płytka gua sha wykonana jest z kamienia półszlachetnego. Charakteryzuje się on działaniem chłodzącym skórę, przez co zamyka pory i wspiera drenaż limfy, a także krążenie krwi. W większości w masażerach używa się kwarcu różowego albo jadeitu. Kamienie te różnią się od siebie energią. Jadeit ma na celu wyciąganie negatywnej energii i wspieranie procesu leczenia chorób wewnętrznych. Ponadto, ma on wzmacniać odporność organizmu. Jeśli chodzi o kwarc, jest on polecamy w przypadku problemów emocjonalnych, bólów stawów i mięśni, bólów głowy i problemów ze snem. Gua sha kwarcowy lepiej trzyma chłód, a tym samym daje lepsze rezultaty zabiegu.
W jaki sposób działa gua sha?
Masaż przeprowadzany przy zastosowaniu kamienia gua sha jest pomocy przede wszystkim w drenażu limfatycznym twarzy, zmniejszaniu zmarszczek, napięciu i odmłodzeniu skóry i pozbywaniu się opuchnięć. Istotne jest to, że to dobre rozwiązanie także dla skóry delikatnej i wrażliwej, którą pozostałe znane zabiegi mogłyby podrażnić. Gua sha to głównie drenaż, dzięki któremu można efektownie pozbyć się obrzęków w obszarze szyi, dekoltu i twarzy, jak i poprawić krążenie krwi i chłonki. Masaż gua sha oznacza się ogromną skutecznością, a przy tym świetnie relaksuje całe ciało. Masa wykonywany przez profesjonalnego masażystę jest intensywniejsza. Wykonując ten zabieg samodzielnie w domowym zaciszu, należy pamiętać, aby był delikatny, przyjemny i relaksujący. Masaż Chiński gua sha udowodnił całego światu, że ludzka ręka w połączeniu z ogromną wiedzą, może skutecznie zastąpić nowoczesne technologie, z których tak chętnie korzysta wiele osób (np. botoks). Podczas tego zabiegu wykonywanego w gabinecie masowana jest przednia część głowy, bok szyi okolice oczu, twarz, aż do obojczyków. W trakcie masażu najważniejsze są ruchy odśrodkowe, zawsze sprowadzane w kierunku węzłów chłonnych. Ruchy kamienia gua sha są różne, nieraz szybkie, czasem posuwiste i wolne, ale także uciskające, zagarniające i drapiące. W gua sha wykorzystuje się też elementy akupresury. Wiele czasu zajmuje często masaż obszaru oczu, masowane są też powieki górne. Rezultaty są zdumiewające, gdyż taka sesja dogłębnie odżywia i dotlenia skórę, zwiększając dopływ krwi tętniczej do masowanych stref. Cera staje się promienna a kontury twarzy wyrzeźbione. Eliminowane są obrzęki, opuchlizny, ponadto znikają chomiczki czy podwójny podbródek. Masaż przeprowadzany płytką do twarzy gua sha zwiększa też elastyczność skóry oraz mięśni.
Jaki olejek do masażu wybrać?
Decydując się na przeprowadzenie masażu gua sha w domu, należy wybrać do niego właściwy olejek. Olejek jojoba ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, natomiast olej lawendowy będzie znakomitym produktem do cery dojrzałej, gdyż spłyca zmarszczki. Kokosowy świetnie nawilży naskórek, a ponadto ochroni przed konsekwencjami opalania. Olejek z awokado przeciwdziała utracie wody, a także działa przeciwalergiczne, natomiast ten z opuncji figowej ma właściwości przeciwzapalne i regenerujące.
Kamień gua sha – efekty stosowania
Masaż skóry twarzy i szyi kamieniem gua sha jest znakomitym sposobem na ujędrnienie i przywrócenie cerze młodego i promiennego wyglądu. Podczas zabiegu naciska się skórę i mięśnie, przez co zostaje usprawniony przepływ krwi, dzięki czemu usuwane są wszelkie obrzęki i opuchlizny. Zostaje też pobudzone mikrokrążenie krwi w skórze, a więc jest ona lepiej dotleniona, a tym samym zregenerowana. Systematyczne wykonywanie masażu kamieniem gua sha sprawia, iż mięśnie stają się rozluźnione, a skóra jędrna i zrelaksowana. Oprócz tego można zauważyć znaczne spłycenie zmarszczek. Innym rezultatem takiej sesji jest detoksykacja, dzięki czemu cera uzyskuje o wiele lepszy wygląd. Efekty zabiegu to przede wszystkim:
- dotleniona skóra,
- poprawa przepływu limfy,
- pobudzenie krążenia,
- zmniejszenie napięcia i rozluźnienie mięśni twarzy,
- zredukowane opuchlizny i obrzęki,
- rozgrzana skóra,
- odprężenie i zrelaksowanie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne,
- poprawa kolorytu skóry,
- poprawa elastyczności i sprężystości skóry,
- zniwelowanie zmarszczek oraz niewielkich linii,
- redukcja cieni pod oczami,
- wysmuklenie owalu twarzy, przez co jest on wyraźniejszy,
- wspomaganie usuwania toksyn.
Techniki masażu gua sha
Specjaliści od tego masażu opracowali właściwe ruchu dedykowane dla danego rodzaju terapeutycznego masażu. Jeżeli jego celem ma być eliminacja zmarszczek, wówczas pociągnięcia muszą być wykonywane w kierunku, w którym zmniejsza się wiotczenie oraz fałdowanie skóry. Istnieje też inny sposób masażu kamieniem gua sha. Wykonuje się najpierw krótkie ruchy w rejonie szyi, podróbka, szczęki i ust, po czym przechodzi się do oczu i ich okolic. Dany obszar opracowuje się małymi ruchami nad brwiami, aby zmniejszyć obecne tam napięcia. Należy przy tym pamiętać, aby ruchy na szyi były zawsze skierowane w dół.
W jaki sposób wykonać masaż twarzy płytką gua sha?
Masaż twarzy kamieniem gua sha można bez trudu wykonać samodzielnie w domu, należy jednak wiedzieć, jak się do niego dobrze przygotować.
1. Demakijaż
Aby masaż mógł przynieść pożądane rezultaty, najpierw należy dokładnie oczyścić twarz i szyję. Do tego celu najlepiej sięgnąć po płyn micelarny czy olejek do demakijażu. Poleca się również wykonać przed sesją peeling, dzięki któremu można złuszczyć martwy naskórek. Dzięki temu zastosowany do masażu gua sha kosmetyk dogłębnie przeniknie w skórę, a co za tym idzie, da jak najlepsze efekty.
2. Olej lub serum
Nie można zapomnieć o tym, aby wcześniej delikatnie natłuścić skórę. Do tego celu można wybrać preparat przeciwzmarszczkowy, odżywczy, nawilżający, poprawiający jędrność czy elastyczność skóry. Dzięki użyciu kosmetyki działanie płytki zostanie spotęgowane. Doskonałym wyborem będzie serum o wszechstronnym działaniu.
3. Masaż
Przed rozpoczęciem masażu należy schłodzić kamień gua sha. Wystarczy włożyć go na parę minut do zamrażalnika czy też umieści naczyniu z kostkami lody. W ten sposób pobudzi on doskonale skórę, ale też sprawniej zniweluje opuchliznę i obrzęki. Masaż należy rozpocząć od szyi. Najpierw trzeba ustawić płytkę krawędzią do skóry, po czym przesuwać ją posuwistym ruchem od obojczyka w kierunku żuchwy. Zabieg ten należy parę razy powtórzyć, aż zostanie wymasowana cała szyja. W kolejnym etapie trzeba przejść do twarzy i masować ją od żuchwy przez brodę, po czym policzki, nos oraz czoło. Trzeba pamiętać, żeby zawsze rozpoczynać od środka twarzy, kierując się na zewnątrz. Jest to istotne, gdyż w ten sposób przebiegają naczynia limfatyczne, które tak właśnie zostaną udrożnione. Stopień nacisku zależy od danego pacjenta. Delikatny ucisk da rezultaty podobne do działania rollera, mocniejszy natomiast przypomina efektami masaż przeprowadzany profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
Najważniejsze zasady masowania kamieniem gua sha
Cały zabieg składa się z 4 najważniejszych części: oczyszczenia skóry, masażu twarzy kamieniem gua sha z użyciem kosmetyku, umycia skóry oraz ewentualnie aplikacji maski w płachcie. O czym należy koniecznie pamiętać podczas wykonywania masażu?
1. Masaż kamieniem gua sha zawsze wykonuje się ruchami odśrodkowymi, a więc od środka twarzy w stronę węzłów chłonnych.
2. Dane ruchy muszą być przeprowadzane w tym samym kierunku, czyli trzeba wyprowadzić ruch i skończyć go, po czym odrywając kamień od twarzy, należy wrócić do punktu wyjścia i cały gest trzeba wykonać ponownie, przed określoną ilość powtórzeń.
3. Poszczególne ruchy muszą zostać powtórzone co najmniej 10 razy.
4. Czas trwania każdej sesji powinien wynosić minimum 5 minut, a najlepiej 8-10 minut.
Jak często warto wykonywać masaż gua sha?
Według specjalistów od tej techniki masażu najlepiej przeprowadzać uciskanie twarzy kamieniem nawet kilka razy w tygodniu. Najważniejsze jest to, aby sesje były wykonywane regularnie.
Przeciwwskazania do zabiegu gua sha twarzy
- przecięcia,
- siniaki,
- uszkodzone żyły,
- uszkodzony naskórek,
- pieprzyki,
- skóra mocno naczynkowa,
- trądzik różowaty w fazie aktywnej,
- rozległe zmiany trądzikowe,
- choroby nowotworowe.
Kamień gua sha a roller
Płytka do masażu twarzy i tradycyjny roller pod pewnymi względami są do siebie podobne. Oba te przyrządy służą do masażu twarzy i są wykonane z kamieni, a przede wszystkim z kwarcu i jadeitu. Działają one jednak w inny sposób. Roller jest subtelniejszy, a toczenie wałka po skórze pozwala na redukcję obrzęków i poprawę krążenia. Jeśli będzie regularnie używany, wówczas pomoże w spłyceniu drobnych zmarszczek, jak i poprawi kontur twarzy. Masaż kamieniem gua sha działa intensywniej, a ruchy wykonywane w trakcie całe procedury są pewniejsze. Mocniejszy nacisk na skórę pozwala na uzyskanie lepszym efektów.
Gdzie można kupić płytkę gua sha?
Płytka do masażu twarzy gua sha dostępna jest oczywiście w naszym sklepie Jadelyn – hthttps://jadelyn.pl/gua-sha. Cena masażera może się znacznie różnić w zależności od wybranego kamienia. Taki produkt jest jednak inwestycją na długie lata, gdyż odznacza się długą żywotnością. Nawet podczas częstego wykorzystywania nie zużywa się, a przy tym daje spektakularne efekty.
Nadia
dziękuje za ten artykuł o gua sha. troche się dowiedziałam 🙂
zespół Jadelyn
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. 🙂
Kasia
Dzień dobry, czy wasze gua sha stosuje sie z jakims serum do twarzy? pozdrawiam
zespół Jadelyn
dzień dobry, oczywiście. 🙂 Mozna korzystać ze zwykłych olejków np. olejek z pestek malin lub jakieś serum. W planach mamy dodanie naszych własnych olejków.